Vítá Vás obec Pomezí nad Ohří

Obec Pomezí nad Ohří se nalézá cca 6 km západně od Chebu v blízkosti státní hranice a řadí se tím k nejzápadněji položeným obcím v České republice. Leží na silnici, která spojuje Cheb s Norimberkem a Frankfurtem. Nachází se na pravém břehu vodní přehrady Skalka, kterou tvoří řeka Ohře a je obklopena nádhernou přírodou v nadmořské výšce 468 m. n. m.  Obývá ji zhruba 320 obyvatel. Obec Pomezí nad Ohří je jednou z nejstarších obcí Chebska s celkovou rozlohou 1071ha. 

Území obce tvoří 3 katastrální území – Pomezí nad Ohří, Dolní Hraničná a Tůně. Součástí obce je od r. 1346 osada Tůně. Stával zde mlýn, ze kterého byla okolo r. 1900 vybudována na tehdejší dobu velmi moderní elektrárna. Z důvodu prodělečnosti byla uzavřena. V době, kdy se začala na řece Ohří budovat přehradní nádrž Skalka, byla elektrárna rozbořena a zatopena. Při pravidelném snižování vodní hladiny v zimním období jsou viditelné zbytky obvodového zdiva.

Také osada Hraničná patří k Pomezí, a to již od r. 1322. Horní Hraničná se nachází v blízkosti vrcholku Zelená Hora, na němž stojí televizní vysílač. Z rozhledny Bismark je překrásný výhled nejen na celé Pomezí a přehradní nádrž Skalka, ale i na město Cheb, Fr. Lázně, při slunečném počasí je vidět i vzdálené Krušné hory.

Obcí vedou dvě přeshraniční cyklostezky - Cheb (ČR) – Waldsassen (SRN) a Pomezí nad Ohří (ČR) – Rathsamerweg (Schirnding (SRN)). Stezka byla pojmenována podle slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna, zavražděného roku 1634 v Chebu. Valdštejnova cyklotrasa je zhruba 75 km dlouhý okruh, který začíná v Chebu a vede do německého Waldsassen, Mitterteich a Marktredwitz. Na Valdštejnské trase se dostanete do míst, která byla po desítky let přístupná jenom pohraničníkům. Druhá cyklostezka prochází oblastí Rathsam, která je součástí Chráněné krajinné oblasti. V současné době je zde vybudovaný nový průtah obcí, jehož součástí je i cyklostezka (budoucí EUROVELO 4)

Okolí láká také i ke krásným procházkám. Jedna z turistických stezek vás z Pomezí, přes Hraničnou dovede až k Zelené Hoře a obnovené rozhledně odkud je krásný výhled na okolí. Další výlet můžete podniknout i k „Vlaštovčímu mlýnu“, odkud můžete dál pokračovat podél hranice s Bavorskem až na Svatý Kříž a dále na Dyleň.

V obci se nachází i 2 hrázděnky – typické stavby pro tuto oblast.

Nedaleko, severně od obce, v blízkosti železničního můstku, se nachází jeden ze čtyř smírčích křížů, které se nacházejí v blízkém okolí a jsou opředeny pověstmi. Jejich vysoký výskyt je v příhraničních oblastech. Smírčí kříže sloužili jako památka na násilnou nebo nešťastnou smrt, jako součást trestu a smíření se s Bohem i lidmi, jako hraniční znamení, symbol.

Občerstvení nabízí místní restaurace „U Přístavu“ s malou ubytovací kapacitou nebo pivnice „U Edy“.

Milovníci náročnější zábavy najdou vyžití v Casinu Admiral s kompletními službami.

Dopravní obslužnost v obci je nadstandardní – dobře fungující městská hromadní doprava. Pro cestování po obou stranách hranice byla vybudována i vlaková zastávka.